Освен с близостта си до Рилския манастир, потенциалът за развитие на туризъм в община Кочериново се обуславя и от наличието на исторически и природни забележителности. Една от най-атрактивните природни дадености в района е феноменът – „Стобските пирамиди”. Те са разположени в землището на с.Стоб, на входа на дефилето за Рилския манастир и представляват образувания от глинесто-песъклива почва с насечени форми. „Стобските пирамиди”, заедно с множеството щъркелови гнезда в района на Кочериново са обективни фактори, които предоставят възможност за развитие на екотуризъм в общината.
Допълнителни фактори за развитие на алтернативен туризъм в общината са обособените места по поречието на р.Струма и р.Рилска за риболов, както и местностите, подходящи за ловен туризъм. Положителен фактор за развитието на алтернативния туризъм в община Кочериново е проектът „Стобските пирамиди”, свързан с изграждане на екопътека и съпътстващи туристически обекти в района на с.Стоб. Проектът е одобрен за финансиране по програма ФАР, „Развитие на българския екотуризъм” през юли 2004г. Стойността на дейностите по проекта възлиза на 176 514 EUR. Очаква се „Стобските пирамиди” да бъдат отправна точка за активното развитие на туристическия отрасъл в региона и същевременно да допринесат и за подобряване на икономическия климат в сектора на търговията и услугите.
Повече снимки на Стобските Пирамиди може да намерите на нашия адрес в Facebook - http://fb.me/KW4BGcI1
Стобските пирамиди са едни от най-популярните сред туристите скални пирамиди. Стобските пирамиди се намират над село Стоб, в западния дял на Рила планина. Средната височина на пирамидите е между 7 и 10 метра, някои отделни пирамиди достигат до височина 12 метра. Стобските пирамиди са с разнообразна форма, но повечето са конусовидни и завършват с каменна шапка, наподобявайки гъби.
На северния склон на рида, на който са разположени пирамидите те са по-добре изразени и открояващи се, тъй като са значително по-малко. Най-много са пирамидите, които се намират на южния склон на рида. Тук пирамидите са по-големи и по-сгъстени. Цветът на скалите варира между жълто и кафяво.
През 1964 г. Стобските пирамиди са обявени за природна забележителност.
От черквата до върха на пирамидите предстои приятна 40-минутна разходка, неподвластна на годишните сезони. Пред погледа се открива изключително красива гледка – високи конусовидни кули от земна пръст, понякога с височина 7-8 метра, образувани в резултат на вековна ерозия и изветряване, а отгоре – поставени като шапка или чадър – широки каменни блокове, наподобяващи плочести шапки върху огромни гъби. Пирамидите са изваяни в ръждиво обагрен, дебел до 40 м речно-ледников шлейф (споени с глина едрозърнести пясъци), натрупан в полите на планинския слой. Материалът е донесен от топещите се ледници, които някога са покривали високите части на Рила планина. Разнородният състав на пръстта и слабата спойка улесняват бързото рушене. Поройните дъждове, топлината, студът и вятърът продължават своята скулптурна работа – едни пирамиди умират, а други се раждат.
Тук на картата се намира началната точка от където се тръгва по пътеката за пирамидите. Там се намира и църквата на с. Стоб.
View Larger Map