Природна забележителност „Стобски пирамиди”
Натура 2000
УПРАВЛЕНИЕ НА ЗАЩИТЕНИТЕ ЗОНИ ОТ НАТУРА 2000 В БЪЛГАРИЯ
Натура 2000 е един от най-важните инструменти на Европейския съюз за опазване на природата и постигане на устойчиво развитие. Екологичната мрежа въвежда опазването на природата във всички сфери на социалния и икономическия живот и поставя за цел съхраняването на взаимоотношенията между човека и обкръжаващата го среда.
РЕГИОНАЛЕН ЕКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР за Централна и Източна Европа – България формулира модел за обществено участие в управлението на Натура 2000 и пилотно изпробване в три защитени зони. Сформиране на работна група с представители на държавни институции, неправителствени организации (НПО), местни власти и сдружения на земеделски производители.
Предложените модели практики за обществено участие в управлението ще бъдат пилотно тествани в три защитени зони (ЗЗ): Западен Балкан, Западни Родопи и Кочериново.
УЧАСТИЕ НА ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ В УПРАВЛЕНИЕТО НА ЗАЩИТЕНИТЕ ЗОНИ ОТ НАТУРА 2000 В БЪЛГАРИЯ - Изтеглете файла от ТУК!
Защитена зона „Кочериново”
Защитена зона „Бобошево”
Защитена зона „Бобошево” е от международно значение за опазването световно застрашения ливаден дърдавец /Crex crex/, който гнезди тук в значителна численост. ЗЗ „Бобошево” обхваща главно влажни ливади и пасища в Югозападна България южно от град Бобошево. В ганиците му попадат източните склонове на Влахина планина и рида Пиянец над река Струма.
На територията на мястото се срещат няколко типа местообитания, от които с най-голямо значение за Националната екологична мрежа са влажните ливади и пасища по склоновете на Влахина планина.
Защитена зона „Скрино”
Защитена зона „Скрино” е от значение за опазване разпространението на местообитание 91HO–Панонски гори с Quercus pubescens.
Разредени, ксерофитни дъбови гори, доминирани от Quercus pubescens, върху много сухи (често с южно изложение) места със скелетни плитки почви на варовикова основа, която се разкрива като различни по големина скални блокове.. В зоната вероятно е сегашната северна граница на разпространение на вида Testudo graeca в Западна България (жизнени популации с много ниска плътност).